
Zawód: Kierownik Produkcji
Branża: Produkcja opakowań
Staż pracy: 15 lat
Podsumowanie - wnioski z wywiadu:
- Adam, podobnie jak kilka osób z którymi już wcześniej rozmawiałam, poszukiwał pracy związanej ze swoim wykształceniem już podczas studiów - jeśli zatem szukacie nowych pracowników do swoich zespołów, których możecie przygotować zawodowo do pełnionej roli, to skierujcie swoją komunikację do studentów, uczniów poprzez np. Biura Karier czy Targi Pracy (niektóre z nich odbywają się wirtualnie) i już na tym etapie zainteresujcie ich swoją ofertą, pokażcie im się jako Pracodawcy
- w rekrutacji, którą przechodził Adam stawiano przede wszystkim na "twarde" kryteria - jak wykształcenie czy znajomość języków obcych - to one zdecydowały o złożeniu mu propozycji pracy
- Adam objął stanowisko Kierownika Produkcji na drodze awansu zawodowego - początkowo był zatrudniony jako Specjalista ds. Planowania Produkcji, następnie Technolog produkcji i finalnie Kierownik Produkcji. W trakcie procesu rekrutacji, jeśli jest to adekwatne, warto pokazać przyszłemu pracownikowi możliwości rozwoju w ramach naszej organizacji.
- mój rozmówca potwierdza wnioski z wcześniejszych wywiadów - kandydaci oczekują pełnej, jasnej, otwartej komunikacji na każdym etapie rekrutacji m.in. informacji o wymaganiach, jakie kandydat powinien spełnić (oraz jak będą one weryfikowane!), o ofercie zatrudnienia, o tym, z czego wynika potrzeba rekrutacji (rozwój zespołu, wakat, nowotworzone stanowisko)
- przygotowanie rekrutującego to podstawa! - Adam podsumowując swoją wypowiedź zwraca uwagę na to, jak ważna jest znajomość stanowiska, zespołu przez osobę, która rozmawia z kandydatami. To umożliwia jej rzetelną ocenę i dobranie właściwej osoby - takiej, która pasuje swoją wiedzą, doświadczeniem, kompetencjami ale i oczekiwaniami, aspiracjami zawodowymi do roli.
Zapraszam do lektury wywiadu!
Cześć Adam - na jakim stanowisku i w jakiej branży obecnie pracujesz?
Pracuję na stanowisku Kierownika Produkcji w branży produkcji opakowań z tektury falistej.
Na czym, ogólnie, polega twoja praca? Co należy do twoich codziennych obowiązków?
Do moich codziennych obowiązków należy zarządzanie podległymi pracownikami, przeprowadzanie analityki związanej z produkcją, nadzór technologiczny nad procesami występującymi w produkcji opakowań z tektury falistej, budżetowanie kosztów w Dziale Produkcji.
Jak zorganizowana jest Twoja praca?
Ogólnie rzecz ujmując pracuję stacjonarnie, mam nienormowany czas pracy. Bardzo istotna jest współpraca w zespole. Zarządzam zespołem ponad 100 osób. Pracuję z osobami odpowiedzialnymi za prawidłową realizację procesów produkcyjnych. Od Technologa produkcji do Operatora maszyny. Każda z tych osób ma inne problemy i inne priorytety podczas swojej pracy – niestety czasem sprzeczne. Do moich zadań należy takie zorganizowanie pracy tych ludzi, aby współpraca przebiegała w sposób płynny i najbardziej optymalny dla całego przedsiębiorstwa.
Spotkania w mojej pracy w zależności od aktualnie występujących sytuacji w przedsiębiorstwie (inwestycje, budżet, akceptacje produkcyjne) mogą zajmować od 1 h/dziennie nawet 5h/dziennie.
Jak znalazłeś obecną pracę?
Obecną pracę znalazłem z polecenia, ale ścieżka którą przeszedłem do tego stanowiska obejmowała kilka etapów w przedsiębiorstwie (planista produkcji, technolog produkcji i kierownik produkcji).
Jak wyglądał proces rekrutacji do niej?
Proces rekrutacji zakończył się po pierwszym etapie, gdyż nie była to rekrutacja bezpośrednio na stanowisko Kierownika Produkcji tylko na Specjalistę ds. planowania produkcji. Rekrutację przeprowadzał właściciel przedsiębiorstwa. Informacja w zasadzie była od razu na spotkaniu. Weryfikowane było wykształcenie oraz znajomość języków obcych zadeklarowanych w CV.
Jak oceniasz proces rekrutacji?
To była pierwsza rekrutacja od razu po ukończeniu studiów, więc towarzyszył jej duży stres. Spotkanie rekrutacyjne przebiegło jednak w miłej, dobrej atmosferze.
Czego oczekiwałbyś w procesie rekrutacji? Co dla Ciebie znaczy „dobra rekrutacja”?
Dobra rekrutacja oznacza dla mnie, że kandydat dokładnie wie, jakie wymagania musi spełnić, aby starać się o dane stanowisko. Na spotkaniach są przedstawione warunki zatrudnienia i sposób weryfikacji wyników na danym stanowisku. Ważna jest dla mnie informacja, z czego wynika potrzeba zatrudnienia nowej osoby np. czy jest to skutek zmiany stanowiska dla osoby będącej obecnie w tej roli, czy tworzone jest nowe stanowisko lub po prostu czy zmiana dotyczy słabych efektów dotychczasowego pracownika.
Kiedy poszukiwałeś pracy na to stanowisko, gdzie szukałeś adekwatnych ofert?
Trudno mówić o poszukiwaniu na szerszą skalę pracy. Była to oferta z polecenia, więc bardzo szybko doszło do rozmowy kwalifikacyjnej i w zasadzie nie otrzymując dyplomu ukończenia studiów, byłem już zatrudniony w przedsiębiorstwie.
Jeśli dziś miałbym poszukiwać pracy, to z pewnością skorzystałbym z LinkedIn, ze znajomości zawiązanych podczas obecnej pracy (zawsze jest jakaś możliwość pracy z polecenia w branży). Dodatkowo pewnie przejrzałbym oferty na pracuj.pl.
Czego oczekujesz po ogłoszeniu o pracę? Jakie informacje powinny się tam pojawić, żebyś wiedział, kogo konkretnie firma poszukuje i czy ta praca jest dopasowana do Ciebie?
Na pewno oczekiwałbym informacji o miejscu wykonywania pracy, zakresie obowiązków obejmujących dane stanowisko pracy, dość szczegółowych informacji na czym polega praca na tym stanowisku, gdyż po samej nazwie stanowiska ciężko czasem wydedukować, o co konkretnie w danym przedsiębiorstwie chodzi ( sporo różnic wynikających z organizacji przedsiębiorstw nawet w jednej branży).
Co dla Ciebie w ogóle jest ważne w samej pracy? Jakie musi spełniać warunki, by była dla Ciebie dobra/dopasowana?
Ważne dla mnie w pracy są:
- Warunki finansowe umowy (to jest chyba najbardziej istotny czynnik dla każdego)
- Rodzaj umowy – czy to jest umowa na stałe itd.
- Zespół, z którym współpracuję (otwartość, bezpośredniość w wyrażanych opiniach, zaangażowanie w wykonywaną pracę)
- Elastyczność pracodawcy jeśli chodzi o mój czas pracy
- Nowe projekty – związane np. z instalacją nowych maszyn programów usprawniających produkcję itd.
- Relacje z przełożonym – zrozumienie z jego strony sytuacji życiowych.
O co chciałbyś być zapytany przez rekrutera podczas rozmowy? O czym chciałbyś rozmawiać podczas rozmowy kwalifikacyjnej?
O to, czym konkretnie mogę się pochwalić w dotychczasowym życiu zawodowym? Co osiągnąłem? Jakie dotychczasowe doświadczenia zawodowe uznaję za swój sukces? Co jest dla mnie istotne w pracy z innymi ludźmi.
Tutaj jest miejsce na Twoje dodatkowe uwagi związane z wywiadem!
Odnoszę czasem wrażenie, że rekrutacja odbywa się pomijając bardzo ważne aspekty danego stanowiska (przeprowadzają je osoby, które nie do końca znają specyfikę tego stanowiska i konkretnych wymagań, mimo że są to osoby pracujące w tym przedsiębiorstwie). Później, gdy ta osoba nawet przejdzie proces rekrutacji i zostaje zatrudniona, to może się okazać, że dana praca nie spełnia jej oczekiwań albo zupełnie inaczej wyobrażała sobie pracę na danym stanowisku. Powoduje to szereg nieporozumień pomiędzy przełożonymi i podwładnymi, które mogą doprowadzić do niepotrzebnych sytuacji konfliktowych.
Podzielam Twoje zdanie - dobre przygotowanie rekrutującego to podstawa!
Dziękuję za rozmowę.