Jak zrekrutować..... Kasjerkę 0
Jak zrekrutować..... Kasjerkę

Zawód: Kasjerka
Branża: budowlana, retail
Staż pracy:
6 lat
Podsumowanie - wnioski z wywiadu: 

  • dla Sylwii ważnym elementem ogłoszenia rekrutacyjnego były m.in. jasno opisane zadania na przyszłym stanowisku (zależało jej na tym, by móc dobrze wyobrazić sobie swoje przyszłe zadania) i formalne aspekty zatrudnienia np. poziom wynagrodzenia (dyskusja o podawaniu tej informacji na etapie ogłoszeń o pracę toczy się już kilka lat, a obecnie przybiera na sile. Są branże, w których stało się to standardem np. IT, ale to wyjątki. Tymczasem jak pokazuje informacja od kandydatów - jest to bardzo potrzebna i oczekiwana zmiana.)
  • przy podjęciu decyzji o przyjęciu tej konkretnej oferty zadecydowały względy praktyczne jak np. bliskość miejsca pracy od miejsca zamieszkania, rozkład czasu pracy (oszczędność czasu, więcej wolnego czasu dla rodziny, na sprawy prywatne)
  • zwróciłam również uwagę na to zdanie dotyczące sytuacji rozmowy kwalifikacyjnej - Chciałabym być zapytana o to, czy warunki pracy będą dla mnie odpowiednie. Wniosek - nie tylko prezentujmy ofertę, ale pytajmy o oczekiwania, pytajmy o odbiór tej oferty. Zawsze.
  • niepewność w rekrutacji - mam poczucie, że to dominująca emocja ze strony kandydatów. Niepewność, gdy czytam ogłoszenie (czy ja pasuję? czy mnie szukają? czy jestem dobrym kandydatem?), gdy wysyłam CV (czy ktoś je przeczyta? czy dobrze je napisałem/napisałam? czy się odezwą?), gdy jestem przed rozmową (jak się do niej przygotować? co mnie na niej czeka?), gdy jestem po rozmowie (jak wypadłem/wypadłam? kiedy się do mnie odezwą? czy w ogóle?). Dlatego - informujmy, edukujmy, pokazujmy, jaka jest rekrutacyjna rzeczywistość u nas, czego można się spodziewać.

    Gdybym Was zapytała - jakie emocje towarzyszą Wam w rekrutacji - na co byście wskazali? Niepewność, ekscytacja, strach, radość, frustracja, euforia?

 

Dzień dobry, Sylwio - na jakim stanowisku i w jakiej branży obecnie pracujesz?

Pracuje obecnie na stanowisku kasjera w markecie budowlanym.

Na czym, ogólnie, polega twoja praca? Co należy do twoich codziennych obowiązków?

Do moich obowiązków należy obsługa kasy fiskalnej, rzetelna i miła obsługa klienta, na koniec zmiany rozliczenie dziennego utargu.

Jak zorganizowana jest Twoja praca?

Pracuje zmianowo, na ½ etatu. Pracuje po 4h z klientami, wliczając w to pracę przy komputerze i dokumenty np. sprawdzenie dostawy do klienta.

Jak znalazłaś obecną pracę? 

Znalazłam pracę poprzez portal olx. Początkowo pracowałam zatrudniona przez agencję pracy tymczasowej, a następnie kierowniczka zaproponowała mi umowę na czas nieokreślony.

Jak wyglądał proces rekrutacji do niej?

Pierwszy kontakt nastąpił ze strony agencji pracy tymczasowej i była to krótka rozmowa rekrutacyjna. Przed podpisaniem umowy miałam jeszcze zorganizowaną krótką rozmowę z kierowniczką w moim docelowym miejscu pracy (kierownik działu kas).

Jak go oceniasz?

Atmosfera podczas rozmowy była dobra, omówiłyśmy wszystkie istotne sprawy na pierwszej rozmowie.

Czego oczekiwałabyś w procesie rekrutacji? Co dla Ciebie znaczy „dobra rekrutacja”?

Oczekiwałam wielu pytań o to, czym się interesuję, co robię na co dzień.

Kiedy poszukiwałaś pracy na to stanowisko, gdzie szukałaś adekwatnych ofert?

Szukałam pracy w portalu olx.

Co było dla Ciebie najtrudniejsze na etapie wyszukiwania ogłoszeń?

Niepewność, czy dany pracodawca się odezwie oraz czy będę miała daną pracę.

Czego oczekiwałaś po ogłoszeniu o pracę? Jakie informacje powinny się tam pojawić, żebyś wiedziała, kogo konkretnie firma poszukuje i czy ta praca jest dopasowana do Ciebie?

W ogłoszeniu ważny jest opis stanowiska pracy, co dokładnie należy do obowiązków na danym stanowisku i konkretnym dziale oraz podana kwota wynagrodzenia brutto.

Co dla Ciebie w ogóle jest ważne w samej pracy? Jakie musi spełniać warunki, by była dla Ciebie dobra/dopasowana?

Najważniejsze są relacje pomiędzy pracownikami i przełożonym - bez tego nie ma zgranego zespołu, a jest to dla mnie ważny warunek w pracy.

O co chciałabyś być zapytana przez rekrutera podczas rozmowy? O czym chciałabyś rozmawiać podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Chciałabym być zapytana o to, czy warunki pracy będą dla mnie odpowiednie. Chciałabym również, by był poruszany temat samej organizacji pracy tak, żebym mogła ustalić, czy będę mogła ją pogodzić ze swoim życiem prywatnym.

Co w tej ofercie rekrutacyjnej było dla Ciebie na tyle atrakcyjne, że zdecydowałaś się przyjąć tę ofertę pracy?

Przy tej ofercie ważna dla mnie była bliskość miejsca pracy od mojego domu. Dzięki temu mogłam lepiej dopasować pracę do życia prywatnego.

Dziękuję za Twoja wypowiedź.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl