Pytania otwarte i zamknięte w rozmowie rekrutacyjnej 0
Pytania otwarte i zamknięte w rozmowie rekrutacyjnej

JAK TO JEST BYĆ SKRYBĄ? 😊
Czyli pytania otwarte i zamknięte w rekrutacji.

„Jak to jest być skrybą?

Moim zdaniem to nie ma tak, że dobrze albo że niedobrze. Gdybym miał powiedzieć, co cenię w życiu najbardziej, powiedziałbym, że ludzi. Ekhm… Ludzi, którzy podali mi pomocną dłoń, kiedy sobie nie radziłem, kiedy byłem sam. I co ciekawe, to właśnie przypadkowe spotkania wpływają na nasze życie. Chodzi o to, że kiedy wyznaje się pewne wartości, nawet pozornie uniwersalne, bywa, że nie znajduje się zrozumienia, które by tak rzec, które pomaga się nam rozwijać. Ja miałem szczęście, by tak rzec, ponieważ je znalazłem. I dziękuję życiu. Dziękuję mu, życie to śpiew, życie to taniec, życie to miłość. Wielu ludzi pyta mnie o to samo: ale jak ty to robisz? skąd czerpiesz tę radość? A ja odpowiadam, że to proste, to umiłowanie życia, to właśnie ono sprawia, że dzisiaj na przykład buduję maszyny, a jutro… kto wie, dlaczego by nie, oddam się pracy społecznej i będę ot, choćby sadzić… doć… marchew.”

Asterix i Obelix: Misja Kleopatra, 2002r, polskie dialogi: Bartosz Wierzbięta

Czyli moc pytań zamkniętych i otwartych w rozmowie rekrutacyjnej 😊

To, w jaki sposób zadasz pytanie kandydatowi ma bowiem olbrzymie znaczenie dla odpowiedzi, którą prawdopodobnie usłyszysz. Zadbaj o to, by stosować adekwatny rodzaj pytania do informacji, którą chcesz uzyskać.

Patrząc na powyższy dialog i odnosząc go do sytuacji rozmowy kwalifikacyjnej wyobrażam sobie również i takie odpowiedzi kandydatów:

 • Odpowiedź 1 – Fajnie.
 • Odpowiedź 2 – Dobrze.
 • Odpowiedź 3 – W porządku.
 • Odpowiedź 4 – Jest OK.

Zanim zatem zadasz to pytanie kandydatowi, najpierw zapytaj siebie – co dokładnie chcesz usłyszeć? Czego chcesz dowiedzieć się o kandydacie?

W przypadku pytania „Jak to jest być skrybą?” może to być dowiedzenie się, jak dana osoba odnajduje się w tej roli, czy jest do niej dopasowana i dlaczego, co w tej pracy powoduje, że ją lubi, że ma efekty? A może to, na czym w ogóle taka praca polega? Jakie zadania na co dzień wykonuje skryba? Być może o to, jak odbierana jest rola skryby przez innych ludzi w ogóle?

Jak Ty uważasz? Jak Ty odpowiedziałbyś na tak postawione pytanie?

Przygotowując scenariusz rozmowy rekrutacyjnej czy konkretne pytania, masz do dyspozycji:

 • PYTANIA OTWARTE czyli takie, na które kandydat może udzielić szerszej, swobodnej wypowiedzi. Stosuj je wówczas, gdy chcesz uzyskać np. opis postępowania danej osoby w konkretnej sytuacji, szczegóły dotychczasowej roli, dowiedzieć się o oczekiwaniach kandydata względem różnych aspektów pracy. Przykład:
  • Z jakimi osobami pracuje się Panu dobrze (pod względem cech charakteru czy podejścia do pracy?)
  • Czego oczekuje Pan od swojego przełożonego?
  • Jakie zadania, które dotychczas Pan wykonywał, były dla Pana najciekawsze?
  • Z których zadań w poprzedniej roli mógłby Pan zrezygnować, gdyby była taka możliwość?
 • PYTANIA ZAMKNIĘTE – czyli takie, na które odpowiedź brzmi TAK albo NIE. Stosuj je wtedy, gdy chcesz uzyskać potwierdzenie/zaprzeczenie dla danej informacji. Następnie, jeśli jest to adekwatne, możesz zadać pytanie otwarte. Przykład:
  • Czy posiada Pan prawo jazdy kat. B?
  • Czy może Pan pracować w godzinach popołudniowych tj. 16.00-19.00?
 • PYTANIA POGLĘBIAJĄCE – służą doprecyzowaniu informacji, które pozyskałeś po zadaniu pierwsze pytania – zamkniętego czy otwartego. Przykład:
  • Ty: Czy może Pan pracować w godzinach popołudniowych tj. 16.00-19.00? (pytanie zamknięte)
   Kandydat: Tak. W niektóre dni.
   Ty: Jakie to są dni? (pogłębiamy informację uzyskaną przy pierwszym pytaniu)
   Kandydat: Codziennie od poniedziałku do czwartku.
  • Ty: Czego oczekuje Pan od swojego przełożonego? (pytanie otwarte)
   Kandydat: Najbardziej zależy mi na otwartej komunikacji.
   Ty: Jak Pan rozumie otwartą komunikację? (pytanie pogłębiające)

Kandydat: Chciałbym wiedzieć od razu, jeśli robię coś źle i móc to naprawić. Gdy coś mi wychodzi dobrze, też fajnie być docenionym i zauważonym – chciałbym, żeby mój przełożony mi to powiedział. Ważna jest też dla mnie atmosfera samej rozmowy – przyjazna, spokojna.

Jak widzisz każde z tych pytań trzeba dostosować do informacji, którą chcesz pozyskać. Dobre przygotowanie do rozmowy, napisanie wcześniej – jeszcze przed spotkaniem – struktury rozmowy i scenariusza wraz z pytaniami, które planujesz zadać, zbliżą Cię do pozyskania dokładnie takich informacji, na jakich najbardziej Ci zależy, by móc ocenić i wybrać dobrego kandydata.

Dodatkowo gdy kandydat będzie miał kłopot z udzieleniem odpowiedzi na wybrane pytanie, będziesz dokładnie wiedzieć „co za nim stoi” i adekwatnie je przeformułować lub wyjaśnić.

Powodzenia!

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl